Jak powstaje tkanina artystyczna


Jak powstaje tkanina artystyczna

Choć w dobie automatyzacji, komputerów i produkcji masowej można powiedziec że wszystko mogą zrobić maszyny to jednak nie można mówic wtedy o prawdziwej sztuce unikatowej. To tak jakby Picasco drukował swoje prace za pośrednictwem komputera. 
Tkanina artystyczna to bardzo złożony wytwór rak ludzkich łączący w sobie oprócz bardzo istotnych pierwiastków artystycznych duży nakład pracy.
We „wnętrzu” artysty powstaje wizja i zamysł nowego dzieła. Jest to potem przenoszone na papier w formie projektu, który dopracowywany krystalizuje się w ostateczną postać.
Ale to dopiero początek procesu tworzenia. Aby projekt przerodził się w rzecz materialną
jaką jest tkanina potrzeba teraz wykonać wiele różnych prac. Przygotowany projekt należy powiększyć i przygotować szkic w rzeczywistym rozmiarze. Ktoś może sie zapytac po co coś takiego robić skoro artysta ma swoje dzieło w głowie. Odpowiedź jest prosta - tak jest dużo łatwiej pracować i znacznie zmniejsza to ryzyko popełnienia nieodwracalnego błędu lub pomyłki.
Potem trzeba zgromadzić potrzebne materiały – pod względem rodzaju i kolorystyki. Są to przędze różnych materiałów, choć najczęściej naturalnych (wełna, bawełna, len, jedwab i sizal), ale także  mogą się pojawić inne materiały takie jak ceramika, drewno, metal. Czasem artysta zmuszony jest sam przygotowywać sobie materiały najczęściej gdy dzieło wymaga niepowtarzalnych  form, materiałów czy też kolorystyki.  Po ich zgromadzeniu przygotowuje się na ramie lub krośnie tkackim osnowę i stosując różnego rodzaju sploty ręcznie tka się na podstawie swojej wizji tkaninę. Technika tkania opiera sie na dawnych wzorcach. Należy podkreślić, iż dodatkową trudnością jest fakt, iż popełniony tu błąd jest bardzo trudny do poprawienia a często wręcz nie możliwy do usunięcią, w przeciwieństwie do na przykład malarstwa, gdzie błąd można poprostu zamalować. Po wytkaniu i wykończeniu tkaniny można już swoje dzieło pokazać światu na różnego rodzaju wystawach lub tez jak tutaj za pośrednictwem wszechobecnego internetu. Zapraszamy w naszej Galerii do działu DZIEŁA gdzie można podziwiać efekty  pracy artystów plastyków także w innych dziedzinach sztuki.

Zespół Virtual-Gallery
POLEĆ NASZĄ STRONĘ NOTA PRAWNA